Szellemek..
..léteznek

MENÜ

A jelenségek csoportosítása

 

 

A ,,szellem" szó egy sor megmagyarázhatatlan jelenségre utal. A jelenségeket ugyan nem tudjuk teljes megbízhatósággal megvilágítani, mégis jól megalapozott csoportokra oszthatjuk őKet.Íme a kategóriák amelyek esetenként átfedik egymást, és meglehet, felosztásuk elméleti:

-Újrajátszás vagy visszajátszás vagy feljegyzés. Olyan szellemek, amelyek a korábbi eseteket pontosan lejátszák.

-Jelenlét. A megfigyelőben egy bizonyos helyből vagy tárgyból kisugárzó furcsa érzés alakul ki.

-Kopogó szellemek (Poltergeist). Ezek a szellemek összezavarják a tárgyakat, különösen egy bizonyos szeméy jelenlétében.

-Interaktív szellemek. E szellemek gyakran üzenetet hoznak, vagy más módon kapcsolatba lépnek a megfigyelővel.

-Időkiesés akkor következik be, ha az illető egy másik időben találja magát.

-ÉLő szellemek.

Alakmásról akkor beszélünk, ha egyetlen személyt más-más helyen egyszerre (több ember) lát.
Hasonmásnak nevezzük, ha egyetlen személy két alakját látják általában egymáshoz közel, ugyanazon a tevékenység közben.
A vardogoerek olyan szellemek, amelyek a megelőzik a megfigyelőt. Így tehát, ha az illető először megy valahova, joggal hihetjük, hogy járt már ott korábban.


Jelenségek

 

Újrajátszás, visszajátszás vagy feljegyzés:

Ezek az esetek a múltban már megtörtént eseményeket ismétlik meg. AZ ilyen látomásokban a szellemek a jellemzően nagy érzelmi töltéssel bíró eseményekre jelennek meg, amelyek minden bizonnyal traumát jelentettek az ebben érintetteknek. Mindannyiunkkal előfordult már, hogy a munkahelyünkön vagy otthon, vagy akár olyan semleges helyen, mint egy bolt feszült helyzetbe kerültünk, és tudtuk, valami van a levegőben. Azt feltételezzük, az újrajátszás vagy feljegyzés ehhez hasonlít, azzal a külömbséggel, hogy az esemény olyannyira feszült, hogy belevésődik a környezetbe, hogy aztán ismét előbukkanjon, ha kedveznek a hasonló feltételek. Túlságosan is könnyű ezt az elméletet elvetni. Köztudott ugyanakkor, hogy a hegedű annál jobban szól, minél többbet játszottak rajta, mert a rezgések valahogy átalakítják a fa szerkezetét, és a követkeő hang tisztább lesz, mint az előző. Lehet valami hasonlóról van szó az újrajátszódó jelenségek esetében is?

E jelenség tipikus példája lehet, ha egy alak keresztülmegy egy szobán vagy egy út mentél sétál. Nem lép kapcsolatba a szemlélővel, és adott esetben ,, keresztülsétálhat" rajta, mivel egyszerűen csak úgy megy, mint amikor fel volt töltve spirituális energiával. Hasonlóképp, beszámolók szerint az alakok keresztülmennek falakon is. Ennek a magyarázata abban rejlik, hogy a trauma idején az adott akadály még nem volt ott, vagy például egy ajtót időközben falaztak be. A felidézett kép jellegét tekintve a hologramra hasonlít. A szellem beszélhet magában vagy valaki máshoz, kelthet zajt, például úgy, hogy recsegő padlón járkál, de nem reagál semmire, amit a szemlélő tesz.

E jelenségek egy része az évnek mindig azonos időszakában jelentkezik, ezért évfordulós szellemeknek is nevezik őket. Mindez érthető is, ha elfogadjuk azt a magyarázatot, hogy a trauma nyomot hagy a környezetben, hogy az évszak fontos szerepet játszik a jelenség újbóli előfordulását segítő feltételek megteremtésében.

 

Kopogó szellemek:


A Postergeist németül ,, zajos szellemet" jelent. A kifejezés találó, hiszen a jelenség gyakran hang formájában nyilvánul meg. Ez lehe törés, csattanás, karcolás vagy valami nehéz tárgy vonszolásának zaja. A Postergeist elmozdíthatja a tárgyakat, akár nehéz bútordarabokat is, és nagy kárt tud okozni. Ezek a jelenségek inkább emberekhez, mint helyekhez kapcsolódnak, és a kopogó szellemek okozta események csak akkor fordulnak elő , amikor egy bizonyos személy jelen van. Mások is megtapasztalhatják ezeket, ha éppen ugyanazon a helyen tartózkodnak.

 

Élő szellemek:

Bizonyára előfordult már mindannyiunkkal, hogy egy bizonyos helyen láttunk egy ismerőst, és amikor ezt megemlítjük neki, közli velünk, tévedtünk. Ilyenkor megpróbáljuk magunknak megmagyarázni a történteket: talán valóban tévedtünk, és akit láttunk csak hasonlított ismerősünkre. AZ is elképzelhető, hogy barátunknak be nem vallott ok volt arra, letagadja, arra járt, amerre mi láttuk. De hogyan magyarázzuk meg az esete, ha bedzélgettünk az illetővel, akinek viszont tanúi vannak arra, hogy az adott pillanatban valahol másutt volt? Gondolhatjuk esetleg, hogy barátunk elveszettnek hitt ikertestvérét láttuk, vagy rosszul emlékszünk az adot időpontra, vagy valami hasonló. De mi van akkor, ha az időpont és a hely bizonyítottan pontos? Ha minden racionális lehetőséget kimerítettünk, felmerülhet bennünk a gondolat, akit látunk akivel beszéltünk valójában barátunk alakmása.

Léteznek egyéb hasonló jelenségek is. A hasonmás kifejezést gyakran használjuk a köznyelvben is, ha két ember rendkívül hasonlít egymásra. E szó azonban pontosan olyan alakmást jelent, aki ugyanazt a tevékenységet, de más helyen végzi, mint az illető. Egy kevésbé ismert kifejezés ugyanerre a jelenségre a vardoger, ami  például olyankor fordul elő, ha valaki először megy el egy bizonyos helyre, és az ismeretlennek vélt emberek mind ismerik őt. Ebben az esetben az történt, ogy a vardoger járt először arra, és az emberek vele beszéltek.

 

 


Példák

 

A szellem neve: John Allen.
Helyszín: Blandford, Dorset.
Időpont: 1837.

Polly Allen három éves volt 1837 júliusában, amikor kertjükben játszott, és a szemben lévő domboldalon alakot látott közeledni. Beszaladt a házba, és hívta az anyját, nézze meg a ,,fehérbe öltözött asszonyt". Az anyja nem méltatta figyelemre amit Polly mondott, és amikorra Polly és nővére újra kimentek, az alak már eltűnt.
Valószínűleg feledésbe merült volna e kis történet, később a nap folyamán azonban a lelkész arról érteítette Polly anyját, hogy fárje meghalt. Kiderült, két társával együtt vízbefulladt, amikor nádat vágtak a közeli Stour folyón. A furcsa az volt, hogy a férfi halálának ideje egybeesett a gyermek látomásával.
John Allen minden bizonnyal különösen érzékeny volt a spirituális világra, mert állítólag több hónappal korábban értesült saját köszöbön álló haláláról. Egy este nagyon szomorúan tért haza. Több, mint egy órán keresztül keservesen sírt, és az egyetlen magyarázat, amit feleségének sikerült kihúznia belőle az volt, hogy látott ,, valamit, ami megjósolta, nem sokáig lesz már ezen a földön". Felesége sohasem tudta meg, mit látott, saját halálának vízióját, vagy egy sírt, vagy valami mást. Ez a történet a megmagyarázhatatlan megmagyarázásának nehézségeit példázza.

A szellem neve: Ismeretlen.

Helyszín: Aroundel, Sussex.

Időpont: kb. 1700.

 

Norfolk hercegének ősi lakhelye, az Aroundel Kastély ugyan főleg a tizenkilencedik században épült ki, valószínűleg a tizenkettedik századból vagy még korábbról származó romokon nyugszik, és négy kísértet lakik benne: egy fehér madár, egy dendi, egy fiú és egy lány.A fehér madár; amely rossz hírt jósol, a kastély egyik ablakában verdes, amikor a család egyik tagjának halála közeleg.A dendi alakjáról II. Károly ideje óta szól a fáma, és Kék ember néven vált ismertté. A kék selyembe öltözött alakot – innen ered a neve – több ízben látták a könyvtárban amint a könyveket nézegeti, de senki sem tudja, mit keres, és miért, és hogy megtalálja-e valaha is.Egy egykori konyhai segéd, akivel vagy kétszáz évvel ezelőtt rosszul bánt a főpincérmester, a kastély nagy konyhájába kísért, szellemét hallani, de nem látni, amint az edényeket suvickolja, mintha az élete múlna rajta. Egy tiszta fehérbe öltözött lányt nyugodt, holdfényes éjszakákon, a dombtetőn lévő torony közelében szokták látni. A tornyot Hiorne tornyának hívják, és állítólag a lány viszonzatlan szerelme miatti elkeseredettségében innen vetette le magát.

Asztali nézet